Manifestacija Noć muzeja
Manifestacija Noć muzeja će u Budvi biti obilježena otvaranjem izložbe "Odlikovanja i oznake crnogorske vojke do 1916. godine" autora mr Marka Janketića, Gorana Bubanje i Violete Folić u Muzeju grada Budve u subotu 18. maja 2019. godine u 20 časova, nakon čega će Muzej grada Budve biti otvoren za posjetioce do ponoći.
Izložbu će otvoriti direktorica Polimskog muzeja iz Berana Violeta Folić, dok će o postavci govoriti autori izložbe mr Marko Janketić i Goran Bubanja.
Prenosimo Vam dio teksta iz kataloga: „Prvi počeci nagrađivanja imaju korijene u najranijoj istoriji ljudskog roda.
Nagrade raznih oblika i medalja dodjeljivale su starješine drevnih društvenih zajednica svojim istaknutim članovima kao priznanje i znak zahvalnosti.
Evropska srednjovjekovna epoha karakteristična je po dodjeljivanju nagrada.
Bogato ukrašeno oružje kao simbol privrženosti i zahvalnosti društva ili vladara dodjeljivano je istaknutim pojedincima.
U tom periodu kod orijentalnih naroda u svrhu nagrađivanja koriste se razni vrijedni materijali, krzno, tekstil i tome slično.
Nauka koja se bavi naučnom obradom odlikovanja, ogranak je numizmatike i naziva se faleristika.
Faleristika je relativno nova naučna disciplina, čija se prva izdanja pojavljuju tek u drugoj polovini XIX vijeka.
Prve medalje uradio je Vitore Pizano (1395–1455) kao spomen na važne kulturno - istorijske događaje.
Od tada medalja postaje hroničar svih važnih događaja.
Vojna moć i ratni pohodi pojedinih zemalja dovode do pojave striktno vojnih odličja, smatra se da je Orden sv. Luja iz 1693. godine prvo vojno odlikovanje.
Ubrzo taj primjer slijede i druge evropske zemlje.
Tu ustaljenu praksu prekida Francuska buržoaska revolucija krajem XVIII vijeka, koja omogućava da i običan građanin - civil za svoje zasluge prema društvu može biti odlikovan i nagrađen od strane novog poretka.
Tako se orden Legije časti, uveden 1802. godine smatra pored ostalog i prvim ordenom za civilne zasluge.
Pri pomenu odlikovanja i medalja prva asocijacija je na ratne pobjede, slavu i hrabrost predaka.
Odlikovanja zaista jesu simbol borbe, hrabrosti i pobjede.
Sa druge strane oni su hroničari jednog vremena, pa se može reći da je u pitanju kompleksna društveno - istorijska pojava kroz koju se pored ostalog može pratiti razvoj crnogorskog društva i države.“
Manifestacija će se takođe obilježiti u svim organizacionim jedinicama JU Muzeji i galerije Budve i imaće produženo radno vrijeme, a raspored je sledeći:
- Moderna galerija „Jovo Ivanović“ biće otvorena do 22 časa za posjetioce koji će moći da uživaju u izložbi „Physica Curiosa“ akademske umjetnice Kristine Pirković.
- Spomen dom „Stefan Mitrov Ljubiša“ biće otvoren do 22 časa za posjetioce koji će moći da pogledaju izložbu „Efemera“ umjetnice Jovane Vujanović.
- Muzej grada Budve će nakon otvaranja pomenute izložbe biti otvoren do ponoći za posjetioce.
- Spomen dom „Reževići“ biće otvoren do 20 časova i posjetioci će moći pogledati stalnu postavku „Zavjeni darovi Paštrovića“ iz riznice manastira Reževići kao i stalnu etnografsku postavku o životu Paštrovića do polovine XX vijeka.
- Spomen dom „Crvena komuna“ i galerija „Marko Krstov Gregović“ biće otvoreni do 22 časa za posjetioce koji će moći posjetiti stalnu postavku o prvoj komunističkoj opštini na Jadranu, ali i izložbu skulptura Svetomira Arsića Basare i kolektivnu izložbu slika sa 23. saziva međunarodne likovne kolonije „Buljarica Art“.