Učešće JU Muzeji i galerije Budve na 14. međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja
JU Muzeji i galerije Budve će učestvovati na 14. međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja koji se održava od 04 do 11. aprila 2019. godine u garaži Delta sitija.
Najzačajnije publikacije koje je JU Muzeji i galerije Budve objavila u skorijem periodu svakako su:
Kapitalno djelo - Monografija Jovana Jova Ivanovića, iz štampe je izašla u novembru 2018. godine. Pored JU Muzeji i galerije Budve, izdavač je i Narodna biblioteka Budva. Urednice izdanja su: mr Lucija Đurašković i Dragana Ivanović - istoričarke umjetnosti. Finansijsku podršku za izdavanje ove monografije pružilo je Ministarstvo kulture Crne Gore i Opština Budva.
Knjiga „Naši pisci i njine aure“, autora Gojka Čelebića donosi četiri ogleda o piscima iz dalje i bliže prošlosti Crne Gore. Prvi po redosledu je esej o popu Dukljaninu, drugo poglavlje posvećeno je Njegoševoj dvjestogodišnjici, treće i najobimnije poglavlje je studija o Stefanu Mitrovu Ljubiši kao diplomati, dok je poslednje poglavlje knjige - „Seksualnost u ratu“, posvećeno je romansijeru Miodragu Bulatoviću.
Drugo izdanje zbornika radova o Kastelu i Lazaretu pod nazivom „Zidine nad nemirnim morem“, urednika Dušana Medina i Gorana Pajovića objavljeno je budući da je tiraž prvog (200 primjeraka) još 2016. godine, odmah po objavljivanju razdijeljen, kao i jer knjiga nije bila predstavljena u Petrovcu, iako je za njega primarno tematski vezana. Objavljivanje ovog izdanja podržalo je Ministarstvo kulture Crne Gore, u okviru Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2018. godinu.
„Radovi o antičkoj Budvi (1938-1940.)”, urednika Dušana Medina, je publikacija koju je, u okviru Evropske godine kulturne baštine, povodom obilježavanja značajnih jubileja - 80 godina od otkrića antičkih nekropola u Budvi i 15 godina postajanja i rada Muzeja grada Budve priredila JU Muzeji i galerije Budve. Ovo izdanje sadrži pet tekstova koji imaju primarno stručno - naučni karakter a koji su štampani krajem tridesetih i sa početka četrdesetih godina prošlog vijeka, pošto su nekropole otkrivene blizu Starog grada Budve.
Zbornik radova plod je rada Trećeg međunarodnog interdisciplinarnog naučnog simpozijuma „Stefan Mitrov Ljubiša: intertekstualna interpretacija“, održanog 27. i 28. februara 2018. godine, u okviru tradicionalne kulturne manifestacije „Ljubišini dani“. Učesnici Simpozijuma, renomirani domaći i strani naučni radnici i stručnjaci za jezik i književnost, saopštenja su predstavili na četiri sesije. O izuzetnosti učesnika, zanimljivim i inspirativnim saopštenjima koja otvaraju puteve novim istraživanjima, najbolje svjedoči ovaj zbornik, u kome su radovi poređani po redosljedu izlaganja.
U okviru 14. podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja biće predstavljena monografija Jovana Jova Ivanovića u petak 5. aprila u 15 časova u sali za promocije na sajmu. Prvo predstavljanje ove monografije se desilo u Modernoj galeriji, koju je upravo Jovo Ivanović osnovao 1972. godine. Na predstavljanju će govoriti Ljiljana Zeković, Petrica Duletić, Dragana Ivanović i mr Lucija Đurašković, dok će moderatorka biti Itana Lalović.
Jovan Jovo Ivanović rođen je u Budvi, 22. oktobra 1932. godine u trgovačkoj porodici. Po završetku osnovnog obrazovanja u Budvi, jedno vrijeme je lutao i tražio oblast koja ga interesuje. Krenuo je u cetinjsku Gimnaziju, pa zatim se obreo u čuvenoj Umjetničkoj školi u Herceg Novom koja se duboko urezala u njegov život, kao i kasniji stvaralački rad. Zanimljivo je istaći, da je Jovan Jovo Ivanović u istoj školi diplomirao na odsjeku za vajarstvo kod prof. Draga Đurovića. Potom, odlazi u Beograd kod Mila Milunovića, što je značilo prekretnicu za njegov dalji umjetnički put, jer je od čuvenog slikara i profesora poprimio strast za slikanjem mora i svijeta koji njemu pripada. Poslije Beograda, usavršavao se u Francuskoj i Italiji, a studijsko putovanje imao je u Čehoslovačkoj. Prvu izložbu organizovao je u svom rodnom gradu 1964. godine, u zgradi “Zeta filma” poslije koje je krenuo sa aktivnijim prezentacijama u Italiji, Austriji, Belgiji. Od 1964. godine član je ULUCG-a, od kada učestvuje na mnogim značajnim kolektivnim izložbama ovog Udruženja. Bio je aktivni učesnik Cetinjskog salona jugoslovenske umjetnosti “13 novembar” na Cetinju, na kojem je, 1974. godine dobio i nagradu. Više puta je učestvovao na čačanskom salonu “Nadežda Petrović’’.