Deset budvanskih hotela i apartmanskih objekata uvodi ekološke sertifikate
Budva, 6. februar. U Budvi je danas potpisani Memorandum o saradnji između Turističke organizacije opštine Budva, Kancelarije programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Crnoj Gori i deset hotela i apartmanskih objekata koji su ušli u proceduru dobijanja ekološkog sertifikata.
Turistička organizacija opštine Budva je za prvih 10 objekata koji su se prijavili na javni poziv, obezbijedila finansijska sredstva i ti su objekti oslobođeni obaveze plaćanja članarine za prvih godinu dana. Hoteli: ,,Grbalj”, ,,Kadmo”, ,,Atina”, ,,Kruna”, ,,Aleksandar”, ,,Monte Casa”, ,,Adria”, ,,Budva”, ,,Apartmani Blue Mediterranean” i ,,Alexandar Montenegro Luxury suites &spa” - ušli su u proceduru dobijanja sertifikata održivog poslovanja ekološki znak Evropske unije i pridružiće se porodici zelenih hotela kojih će u Crnoj Gori do kraja godine biti ukupno dvadeset (20). Pored ostvarenih ušteda i stvaranja imidža lidera u poslovanju, sertifikovani hoteli i apartmani dobijaju prednost u promociji i marketingu, kao i mogućnosti saradnje sa globalnim tur operatorima koji posebno vrednuju ekološke sertifikate.
Stalna koordinatorka sistema UN i stalna predstavnica UNDP, Fiona Mekluni tom prilikom je kazala da je Crna Gora sasvojim prirodnim ljepotama savršena destinacija za privlačenje ekološki odgovornih turista. Smještajni objekti koji posjeduju ekološki sertifikat su prednost koja može pomoći Crnoj Gori da postane prepoznata kao „zelena“ turistička destinacija i postane privlačna za nova tržišta. ,,Opština Budva je ispred svih, jer je prepoznala značajan potencijal pružanjem finansijske podrške za sertifikaciju 10 hotela. Na taj način se potvrđuje, da odgovorne institucije u službi građana, u svom radu stavljaju veći naglasak na standarde održivosti i osiguranje zelenog rasta. Takođe, na taj način se stimuliše uključivanje privatnog sektora u vodeće trendove primjene ekološki odgovornih praksi'', kazala je Mekluni. Ona je pozvala druge lokalne samouprave i hotelijere da primijene model partnerstva i saradnje kakav je uspostavljen u Budvi, kako bi se osigurao niskokarbonski razvoj Crne Gore.
Predsjednik opštine Budva Dragan Krapović, istakao je da je ,,za Budvu, kao turističku destinaciju, učešće u projektu Razvoj niakokarbonskog turizma od velikog značaja. Prema podacima Svjetske turističke organizacije, više od jedne trećine turista spremno je da plati i do 40% veću cijenu ukoliko destinacija nudi turistički proizvod koji vodi računa o zaštititi okoline. Sa druge strane, turistička preduzeća koja žele da se uključe u zeleni turizam susreću se sa problemima ograničenih finansijskih i tehničkih resursa. I upravo je institucionalna podrška presudni faktor za uspjeh razvoja turizma koji vodi računa o zaštiti okoline”, zaključio je Krapović.
U ime Turističke organizacije opštine Budva, pomoćnik direktora Vukoslav Rucović, rekao je da su ,,programi sertifikacije u turizmu značajno sredstvo za prepoznavanje odgovornih kompanija, proizvoda i usluga, uspostavljenih u skladu sa principima održivog eko turizma, kao i značajno sredstvo za privlačenje gostiju. Takođe, važno je naglasiti da vodeći turoperatori poput Nekermana, Tomas Kuka, TUI travela zahtijevaju posjedovanje međunarodnih eko sertifikata kao sto je recimo Travellife. Na ovaj način Turistička organizacija opštine Budva želi da podstakne razvoj ekologije, uštedu energije, zaštitu životne sredine, kako bi buduće generacije imale okolinu u kojoj se zdravo i kvalitetno živi,” zaključio je Rucović.
Memorandumi su pripremljeni u skladu sa Protokolom o načinu saradnje Opštine Budva i UNDP Crna Gora u okviru projekta Razvoj niskokarbonskog turizma u Crnoj Gori, koji je potpisan 20. decembra 2017. godine, koji realizuju UNDP i Ministarstvo održivog razvoja i turizma, a finansira Globalni fond za životnu sredinu (GEF).
Hoteli koji nose eko oznaku priznati su kao objekti koji vode najveću brigu o životnoj sredini u jednoj destinaciji. Oznaka je potvrda da hotel u praksi sprovodi ekološki koncept rada, štedi energiju i vodu, brine se o očuvanju prirodnog okruženja, radi na promociji održivog saobraćaja i na redukciji stvaranja otpada. Programi sertifikacije u turizmu su i značajno sredstvo za prepoznavanje istinski odgovornih kompanija, proizvoda ili usluga, uspostavljenih u skladu sa principima održivog turizma, kao i marketinško sredstvo za privlačenje ekološki osviještenih gostiju.