Gradonačelnik Budve u Beču razgovarao o problemu izgradnje postrojenja za tretman otpadnih voda
Predsjednik Opštine Budva Marko Bato Carević, je u petak 01.03. u Beču razgovarao o problemu izgradnje postrojenja za tretman otpadnih voda, sa šefom poslaničkog kluba i potpredsjednikom Slobodarske partije Austrije Johanom Gudenusom, članom pokrajinske vlade i gradskim ministrom Beča Maksimilijanom Krausom i savjetnikom potpredsjednika partije Konstatintinom Dobrilovićem. Predsjednik je tom prilikom dostavio svu dokumentaciju u vezi sa problemom koji Budva ima u projektu otpadnih voda.
Konsultantska kuća “Dr Duhovnik” iz Slovenije, utvrdila je da su inostrane firme do sada uložile u izgradnju postrojenja 36 miliona eura. Od Opštine Budva se zahtjeva da pristane da se angažuje nezavisni ekspert i to isključivo iz njemačke KfW banke, da im se odmah uplati nova novčana tranša od 6,5 miliona eura, te da će upravljati postrojenjem do 31. Marta.
Predsjednik je istakao da će Opština Budva platiti samo ono što je utrošeno na postrojenju, te da WTE/EVN, mogu uplatiti 6,5 miliona eura, ali da se za taj iznos umanji garancija, jer u suprotnom, ako bi im uplatili novac, a njemačko – austrijski partner aktivirao garanciju, onda bi šteta za Opštinu Budva bila 18 miliona eura. Opština Budva insistira da se prizna supervizija konsultantske kuće “Dr Duhovnik”, jer WTE/EVN nijesu imali primjedbe za angažovanje tog eksperta. Za ove usluge Opština je konsultantima platila 164 hiljade eura.
Opština, pozivajući se na nalaz slovenačke kuće, nudi ukupnu otkupnu cijenu od 36.442.823,91 eura da se povuku iz projekta EVN/WTE. Ta cijena obuhvata troškove investiranja sa projektovanjem i finansiranjem postrojenja za tretman otpadnih voda u Vještici do 15. novembra 2018. i troškove upravljanja postrojenjem do 1. septembra prošle godine. Opština je do sada uplatila njemačkoj strani 9.057.634,33 eura, 17.685.189,58 eura Opština je spremna da plati u roku od 60 dana nakon potpisivanja sporazuma, dok će 9,7 miliona isplatiti nakon što se završe radovi i otklone svi defekti identifikovani supervizijom i utvrđivanjem stvarnog stanja tog projekta od strane firme “Dr Duhovnik”.
Kako je do ove konačne računice došla slovenačka konsultantska kuća vidi se iz supervizije, po kojoj je utvrđeno da je do sada u projekat otpadnih voda uloženo 32,6 miliona eura, operativni troškovi su 4,2 miliona eura, dok je Opština priznala da su dodatni radovi iznosili 2,5 miliona eura, duplo manje od onih koji su predstavljeni i nisu potvrđeni od stane nadzora. Na taj način došlo se da su kompletni troškovi investicije sa projektovanjem i upravljanjem iznosili 39,4 miliona eura. Od te sume umanjena su tri miliona eura, koliko iznosi utvrđena korupcija po pravosnažnoj presudi, pa je konačna cijena definisana na 36,4 miliona eura.