Otvaranje izložbe "Skriveno/otkriveno" akad. slikara Željka Đurovića i Mladena Đurovića 15. jula u 21.00 u Spomen domu Crvena komuna
U petak, 15. jula 2016. godine, u 21 čas u galeriji Marko K. Gregović u Spomen domu Crvena komuna u Petrovcu biće otvorena izložba slika „Skriveno/otkriveno“ akademskih slikara Željka Đurovića i Mladena Đurovića. Umjetnici izlažu ulja na platna, različitih formata. Izložba će biti otkrivena do 31. jula 2016. godine.
„Trenutak u kome umetnik odluči da je njegov rad završen, da postoji sam po sebi, da je spreman za izlaganje, trenutak u kome on staje po strani, puštajući delo da izrazi samo sebe - da izrazi njega, umetnika – koji je najzad svoj na svome je najdragoceniji deo večne igre Artis Ludus. Izložba slika ʻSkriveno/otvorenoʼ akademskih slikara Željka Đurovića i Mladena Đurovića, predstavlja odgovor na vreme opšte narativne buke. U vremenu u kome svako priča neku svoju priču, dvojica rodjene braće, ispituju mogućnosti multiplicirane percepcije. Nizom simultanih izložbenih postavki u svojoj rodnoj postojbini, uspostavljaju jedinstvenu korelaciju slika i svakog galerijskog prostora ponaosob. Na taj način izložene slike same po sebi postaju nosioci sopstvenog života, skrivajući i otkrivajući uvek drugačiji deo večnosti. Tema je zamišljena da stimuliše i usmeri posetioce u pravcu razmatranja važnosti ovog pojma kao odraza ljudske potrebe za skladom. Da li je važnije ono što skrivamo ili pak ono što otkrivamo. Da li se samo u korelaciji ova dva pojma dolazi do harmonije, jer harmonija je tačka koju ostvarujemo upravo na polovini puta, to je trenutak uravnoteženja izmedju kontrasta, haosa i monotonije. Istovremeno u današnjem trenutku opšte krize i tranzicije, kada je najasno mesto umetnika i umetnosti u društvu, težnja ka harmoniji kao spoju onoga što je ʻSkriveno/otkrivenoʼ, jeste pritajena ali i sveprisutna tendencija kako na opštem tako i na individualnom planu“ – medijska agencija ,,Vizuelno“.
„Šta je neophodno reći o slikarskom stvaralaštvu Željka Đurovića? U tumačenju njegovog bogatog slikarskog opusa zapaža se izvornost njegove umetničke inspiracije, specifičnosti kreativnog procesa i nadasve neponovljivivost ostvarenih fantastičnih i oniričkih likovnih svetova. Stiče se utisak da je u njegovom činu slikanja prisutna neslućena snaga nadahnuća u tvoračkoj imaginaciji i zamah neočekivane maštovitosti tako da je teško i odgonetnuti da li je u pitanju sublimacija svesnog ili nesvesnog, stvarnog ili nadstvarnog, arhetipskog ili utopijskog. Ono što je sigurno, to je umetnikovo neprestano traganje za lepotom, za njenom teško ulovljivom tajnom, za njenom polivalentnošću.“ – prof. dr Ratko Božović, kulturolog.
„Mladen Đurović je slikar i poeta koji budnim očima sanja. Žena je polazište i ishodište njegovog slikarskog sveta. U prezentovanim slikama snoviđenja postaju java, realni život se stapa sa izmaštanim doživljajima i sve dobija obličje ženskog lika, tajanstvenog i na prvi pogled nemog. Prikazani an fas ili u profilu, ovi portreti su bojeni mirisima duše, jer umetnik pušta da ga emocije vode u vrtloge likovnih dešavanja. U njima nema dvoumljenja, svaki gest, nanos boje, kontura, izvedeni su u jednom dahu. Dužina poteza, izabrani kolorit, intezitet linije, gesta, boje... odraz su stvaraočevog stanja duha u trenutku nastanka dela. Međutim, iako se prepušta nadahnuću da ga vodi, Đurović svoj slikarski temperament vešto usklađuje sa idejnim konceptom, što izloženi ciklus čini homogenom likovnom celinom.“ – Olivera Vukotić, istoričar umjetnosti.
BIOGRAFIJA:
Mladen Đurović je rođen 1960. godine u Danilovgradu, Crna Gora. Godine 1984. diplomirao je slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Živojina Turinskog. Godine 1985/1986. usavršavao se u Francuskoj, na Ecole des Beaux Arts (Aix-en Province) i na Ecole des Arts Appliques (Angouleme). Umjetnički opus Mladena Đurovića obuhvata više likovnih medija. Već na prvoj godini studija dobija prvu nagradu za strip u Jugoslaviji i prvu međunarodnu nagradu – srebrnu plaketu za karikaturu u Ankoni (Italija). Tokom 80-ih godina objavljuje stripove, ilustracije i karikature u svim vodećim časopisima i novinama Jugoslavije (Politika, Novosti, Jež, Pobjeda, Nin, Duga, Reporter, Delo, Yu strip). Pored domaćih medija, radove je objavljivao u Ojlenšpigelu (Nemačka), Rohaču (Češka), Palanteu (Kuba), Besi (Švajcarska). Kao profesionalni karikaturista Ježa, tokom 90-ih ostavio je snažan pečat na političku karikaturu (Jež i Blic), a bavio se intenzivno i ilustracijama knjiga (Rad, Bigz, Zavod za udžbenike, Bookland) i političkom dnevnom karikaturom (Jež, Blic i Pobjeda). Krajem 90-ih grafički dizajn postaje dominantan medij u autorovom opusu (Poslovna Čukarica, Gradić Rodić, Montavija, Informatika, Interexport). Godine 2001. osniva izdavačku kuću Vizuelno i pokreće časopis Enterijer, magazin za kulturu življenja. U okviru izlagačke aktivnosti u Beogradu organizuje tri konceptualne izložbe: „Portreti Arhitekata“ (2010), „Dizajniranje života“ (2012) i „Tradicionalno – moderno“ (2013). Tokom prve decenije novog milenijuma u prvi plan stavlja medije slikarstva i poezije. Povodom izložbe slika „Između Vode i Vatre“ u galeriji Progres u Beogradu 2012. godine promoviše istoimenu monografiju slika i zbirku poezije. Godine 2013. u galeriji 107 u Zemunu, izlaže slike velikog formata pod nazivom „Izmedju neba i zemlje“. Godine 2015 prvi put se pojavljuje sa konceptom angažovane umjetnosti, sa izložbom „Star(T)leta“ u Muzeju vazduhoplovstva u Beogradu. Radovi mu se nalaze u Muzeju umjetnosti u Tolentinu (Italija). Dobitnik je 32 međunarodne i nacionalne nagrade.
Željko Đurovic je rođen 12. decembra 1956. godine u Danilovgradu, gdje je završio osnovno i srednje obrazovanje. Studije slikarstva, kao i postdiplomske studije završio je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu. Član je ULUS-a i Ex-libris društva iz Beograda. Član je internacionalne grupe umetnika „Libellule“ iz Francuske. Radi kao vanredni profesor FILUM-a u Kragujevcu, gde predaje predmet crtanje i slikanje. Do sada je imao 42 samostalne izložbe, dobitnik je brojnih nagrada i priznanja.