Предсједник Општине Мило Божовић cвечано отвориo књижевни фестивал “Ћирилицом”
Шести међународни Фестивал књижевности “Ћирилицом” у организацији ЈУ Народна библиотека Будва и Удружења издавача и књижара Црне Горе свечано је отворен cиноћ у Будви, у Медитеранском спортском центру . Отварајући ову културну манифестацију, предсједник Општине Будва, Мило Божовић је истакао да овај фестивал окупља, најчитаније писце, пјеснике, есеjисте, али и еминентне научнике, лингвисте и теоретичаре књижевностда наглашивши да фестивал постаје културни бренд нашега града .
“ Међународни књижевни фестивал „Ћирилицом“, у организацији ЈУ Народна библиотека Будве и Удружењa књижара и издавача Црне Горе организују по шести пут, окупља и ове године у нашем граду најчитаније писце, пјеснике, есејисте али и еминентне научнике, лингвисте и теоретичаре књижевности из земаља у којима се употребљава ово драгоцјено писмо.
Увјерем сам да значај ове манифестације за Будву, културни живот града и њену туристичку поноду вишеструк. Ова књижевна манифестација, програмски и организационо уклопљена у културно-туристичку понуду града, заузима културну позорницу између цркава након завршетка позоришног фестивала. Остварујући свој циљ - очување наше културне историје и баштине, овај фестивал истовремено постаје културни бренд града.
„Ћирилицом“ мора да скрене пажњу јавности и отвори научну јавну дебату о миленијумски старом писму на којем су исписани почеци писмености нашег народа. Уставом загарантована равноправност ћирилице само је слово на папиру и, дубоко сам увјерен, резултат је политике негирања бића нашег народа. Политике која је у својој кратковидости била спремна да руши и темеље на којима ово друштво и држава почивају.
Ћирилице је, нажалост, све мање и у свијету, и упркос великом броју људи у свијету који користе ћирилицу, глобализација представља огроман изазов за њено очување. Ћирилица је наше прво писмо, писмо нашег народа и његове историје и писмености али и прво писмо које у школама уче наша дјеца и које их уводи у свијет књига и учености. Ћирилица је, преко првих писаних споменика, постала и симбол наше духовности. Ћирилично писмо је наша спона са прошлошћу, знак нашег распознавања у породици европских нација и култура. Писмо које броји хиљаду година на овом простору, више него било која идеологија или политика.
У име Општине Будва и своје лично име, имам част и задовољство да отворим Шести међународни књижевни фестивал „Ћирилицом“ и да позовем да у трагању за љепотом писане ријечи али и свакодневици наших живота, не заборавимо нашу историју и традицију, нашу писменост и културу, и да пишемо И ЋИРИЛИЦОМ” - закључио је на крају поздравног говора предсједник Општине Будва Мило Божовић.