Kampanja,,Ugasi motor” u cilju smanjenja emisije štetnih gasova iz automobila
Opština Budva se pridružila inicijativi ,,Ugasi motor’’ koju su pokrenuli UNDP i Vlada Crne Gore, kroz projekat Razvoj niskokarbonskog turizma da se smanje nepotrebne emisije štetnih gasova iz automobila kada vozilo nije u pokretu.
Kampanja ima za cilj da informiše javnost o negativnim uticajima izduvnih gasova iz automobila na životnu sredinu i zdravlje kao i akcijama koje se mogu preduzeti kako bi se ublažili ti učinci.
Sa tim u vezi, Opština Budva daje punu podršku kampanji koja utiče na promjene navika i ponašanja vozača, doprinosi smanjenju nivoa zagađenja vazduha koje dolazi od izduvnih gasova iz automobila koji nisu u pokretu. Uskoro će se ispred svake škole i vrtića širom Crne Gore, nalaziti znakovi (table) koji pozivaju vozače da, dok čekaju svoju djecu, ugase motor i time poštuju tzv. ,,Zone čistog vazduha''.
Pored Podgorice, prve table ovog tipa su postavljene u Budvi dana 2. novembra, na tri lokacije koje su predstavnici Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i dipl. inžinjer saobraćaja Aleksandar Popopić opredijelili.
Kampanje poput ,,Ugasi motor’’ već odavno se organizuju širom Evrope i svijeta i pozivaju vozače da smanje zagađenje od strane izduvnih gasova iz automobila, na prostorima u blizini škola i vrtića kako bi se smanjila izloženost djece otrovima. Vozila u praznom hodu, odnosno čiji motor radi i kad vozilo nije u pokretu, emituju toksine koji izazivaju ozbiljne zdravstvene probleme. Djeca su najranjvija na ovu vrstu zagađenja, a kampanjom ,,Ugasi motor’’ možemo značajno smanjiti izloženost djece toksinima. Kampanjom podstičemo sve vozače da Ugase motor u praznom hodu, odnosno ukoliko čekaju u vozilu, ispred škole i prilikom zadržavanja u blizini drugih zajedničkih prostora gdje se stvaraju gužve, a samim tim i povećava koncentracija izduvnih gasova. Ministarstvo prosvjete uključilo se u kampanju imajući u vidu činjenicu da izduvni gasovi iz automobila osobito štete djeci i jedan su od ključnih uzročnika astme i drugih akutnih oboljenja. Emisije štetnih gasova su prisutne i opasne po zdravlje čak i kada ih ne vidimo golim okom. Djeca su posebno osjetljiva na zagađenja iz vazduha, jer dišu brže i udišu dvostruko više vazduha po kilogramu tjelesne težine od odraslih.
Istraživanja Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da je saobraćaj odgovoran za 30% emisija štetnih gasova u evropskim gradovima. Ta brojka varira od zemlje do zemlje i u onim zemljama u kojima se voze stariji automobili i gdje mreža javnog saobraćaja nije dobro razvijena kreće se i do čak 70%.