"Mobilna književna rezidencija / Čelobrdo 2016" od 25. septembra do 2. oktobra
Mobilna književna rezidencija, treća po redu u Crnoj Gori, okupiće od 25. septembra u selu Čelobrdo iznad Svetog Stefana, šestoro pisaca iz regiona koji će tematizovati korupciju putem umjetničkog istraživanja.
Pozvani pisci-kolumnisti, Boris Dežulović iz Hrvatske, Ana Radmilović iz Srbije, Brano Mandić iz Crne Gore, Ahmed Burić i Marko Tomaš iz BiH, a po izboru festivala „Krokodil“ – Barbi Marković iz Austrije, aktuelizovaće recentne primjere korupcije iz sopstvenog okruženja i tako ponuditi prve eksponate za nedavno osnovani virtuelni Muzej Korupcije (MK).Moderator razgovora I debata na temu korupcije biće lingvista i pisac Pavle Ćosić iz Beograda.
Organizatori „Mobilne književne rezidencije / Čelobrdo 2016“ su ZMUC iz Beograda I ZA DRUGA iz Petrovca, uz podršku evropske mreže Traduki za prevođenje i književnost.
Muzej Korupcije (http://www.zmuc.org/aktuelnosti/muzej_korupcije_mk.html) ima za cilj da proširi polje percepcije korupcije - sa zloupotrebe javnih ovlašćenja za ostvarenje lične koristi na moralnu nesposobnost građana da čine stvari za dobrobit zajednice.
Demistifikacijom mehanizama korupcije kroz muzeološki pristup i smještanjem korupcije u muzej, MK će raditi na oslobađanju građana od traumatizacija svakodnevnog života u regionu čije države zauzimaju visoke pozicije po indeksu percepcije korupcije.
Rezidenti će održati javni čas s gimnazijalcima u Baru, a nastupiće još u Budvi i Podgorici.
Organizatori pozivaju pojedince, organizacije i antikorupcijska udruženja da do kraja oktobra obogate muzejsku postavku najatraktivnijim primjerima koruptivnih praksi, kao I umjetnike Crne Gore da u različitim medijima daju svoj doprinos muzejskoj postavci.
Rezidencija u selu Čelobrdo dio je međunarodnog umjetničkog projekta Mobilne rezidencije koji se od 2013. godine realizuje u Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji, s tendencijom da se proširi na druge zemlje regiona. Mobilna književna rezidencija traje do 2. oktobra.
Kontakt:
Đorđe Gregović +382 69 209 626
Vesna Tašić + 382 69 708 031