Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv side
Kampanja povodom 1. decembra ove godine se sprovodi pod sloganom Združenog programa Ujedinjenih nacija za AIDS (UNAIDS) ,,Na brzom putu da zaustavimo AIDS’’, koji se oslanja na dugogodišnji slogan ,,Težimo ka nuli’’, ali i na jedan od ciljeva tek usvojenih Održivih razvojnih ciljeva do 2030. godine, a to je da se u potpunosti zaustavi AIDS do 2030. godine. HIV infekcija, odnosno AIDS kao njen posljednji stadijum, je u međuvremenu postalo hronično oboljenje sa kojim se živi, radi i normalno funkcioniše, zahvaljujući uznapredovaloj antiretrovirusnoj terapiji i ljekovima čije snadbijevanje omogućava država preko zdravstvenog sistema.
Uloga Kancelarije za prevenciju zavisnosti i mlade je da putem podrške prevenciji i edukaciji mladih ljudi o stigmi i diskriminaciji koje prate ovu bolest, sprječava dalje širenje HIV infekcije i dovodi do smanjenja broja novih infekcija (tzv. pozitivna prevencija).
Stalni saradnik Kancelarije, dr Vasko Roganović je održao predavanje o načinima na koji se sida prenosi, tj. ne prenosi i dao jasne smjernice vezane za testiranje na ovaj virus. Potom je psihološkinja Katarina Vukadinović vodila radionicu ..Da li sam HIV +/-?’’, koja je za cilj imala da stavljanjem u ulogu HIV+ osobe (ili potencijalno HIV+ osobe) kod učesnika razvije empatiju i razumijevanje za osobe koje žive sa HIV-om/AIDS-om. Ovom radionicim se snažno prenosi i shvata u kolikom stresu se nalazi osoba koja je imala neki rizik i očekuje rezultate testa , a ujedno se i podiže svijest o potencijalno rizičnim situacijama za prenošenje HIV-a, u kojima se može naći svaka osoba.
Nakon toga, prikazan je film ,,Dečko koji se stideo’’. Priča prati devetnaestogodišnjeg Ivana koji, stupajući u seksualne odnose bez upotrebe kondoma, dobija HIV. Tokom filma uviđamo da su stid, neinformisanost i neodgovornst prema sopstvenom zdravlju najčešći uzroci naglih i velikih promjena u kvalitetu života mladih, ali i svih seksualno aktivnih osoba koje su sklone rizičnom ponašanju. Film je edukativnog karaktera, a njegova vrijednost je u tome što na zanimljiv, jasan i prijemčiv način pruža i stručna objašnjenja u vezi sa virusom, načinom njegovog otkrivanja, kao i jedinom efikasnom načinu zaštite.
Ovako koncipirana, održana su četiri predavanja. U Drugoj osnovnoj školi, o HIV/AIDS-u je slušalo 260 učenika VII I VIII razreda, u OŠ ,,Stefan Mitrov Ljubiša’’ 150 đaka VII razreda, dok se u JUSMŠ ,,Danilo Kiš’’ akciji dijeljenja flajera u holu škole I predaanju prikljućilo oko 120 učenika I razreda. U OŠ ,,Mirko Srzentić’’ predavanju je prisustvovalo 60 učenika VII I VIII razreda.
Kao I do sad, kampanju obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv side podržala je opštinska organizacija Crvenog krsta i CAZAS, društvo za borbu protiv side.